ПЕРМАНЕНТНІ ПРОКЕТИ

ХРОНІКА 2010

2010 рік для «Дзиґи» виявився насиченим і клопітким. Тільки закінчивши роботу над одним фестивалем, доводилось одразу працювати над підготовкою іншого. А у паузах між ними продовжувати влаштовувати окремі акції.  Щотижня відкривати виставки в галереї або у фотоклубі чи влаштовувати зустрічі в арт-кав’ярні. А поміж тим жити у звичній «дзиґівській» круговерті: вівторок – збіговиська етноклубу, середа – зустрічі фотоклубівців, четвер – літературні вечори та засідання джаз-клубу, на вихідних - імпрези.

Якщо не вдаватися до зайвого пафосу, адже людям з уявою достатньо і статистики (а «Дзиґа» сумарно провела 229 мистецьких заходів та акцій), то рік минулий виглядав приблизно так:




Галерея "Дзиґа"
dzyga остаточно перейшла до формату contemporary, влаштувавши 18 виставок, кілька поточних ремонтів та один величезний проект «Український Зріз». Цього року у  галереї виставлялися: Ольга Кравченко, Андрій Гуменюк, Мистецька формація «КОМА» (Барабаш, Вайда, Петлюк, Хорошко), Юрко Дячишин, Андрій Лінік, Василь Бажай, Соломія Ковтун, Тетяна Давиденко, Юрій Данкевич, Андрій Саєнко-Вергун, Сергій Савченко, Сергій Біба, Роберт Саллєр,Ольга  та Олександр Левадні, Сергій Максимішин, Віктор Мельничука також підбірка відомої польської галереї сучасного мистецтва «Вiała».  Загалом, за рік галерея надала площу 30 митцям для представлення власних оригінальних всесвітів.

«Український Зріз»

dzygaПроектом року для галереї став «Український Зріз», що наприкінці літа зібрав найповніший зріз «власне українського і власне сучасного мистецтва України» для представлення у польському Любліні. А якщо точніше: 100 творів 38-ми українських митців (Макс та Олена Афанасьєви, Михайло Барабаш, Василь Бажай, Петро Бевза, Олекса Фурдіяк, Ілля Ісупов, Жанна Кадирова, Олексій Хорошко, ВЛОДКАУФМАН, Павло Ковач, Юрій Коваль, Віктор Лавний, Павло Маков, Микола Малишко, Микола Маценко, Віктор Мельничук, Ігор Перекліта, Сергій Петлюк, Віктор Покиданець, Сергій Радько, Влада Ралко, Євген Равський, Олександр Рідний, Андрій Сагайдаковський, Роберт Саллєр, Сергій Савченко, Анатоль Степаненко, Олександр Сухоліт, Олег Сусленко, Тіберій Сільваші, Олег Тістол, Володимир Топій, Руслан Тремба, Мирослав Вайда, Гліб Вишеславський, Стас Волязловський, Мирослав Ягода, Ігор Янович).

Список митців, представлених у проекті, вражає як різницею за віком і географією, так і їхніми творчими особливостями... Проте, найціннішим у цьому проекті проекті стало намагання вперше провести демаркацію українського мистецтва, а також намагання вдатися до самоаналізу, який дає спроба погляду збоку. Куратором проекту був арт-директор галереї «Дзиґа» Влодко Кауфман.

На завершення року ВЛОДКАУФМАН відкрив велику персональну виставку (майже 50 творів із  авторських серій «Птахотерапія», «Екотеатр», «Карпаторозділ», «Живиця») у київському Музеї сучасного мистецтва України.

 
«Кабінет»
dzygaУ літературній каварні «Кабінет» відбулось понад 50 зустрічей з письменниками (Іван Малкович, Марко Павлишин, Гульнара Абдулаєва, Іван Лучук та Юрко Позаяк, Дзвінка та  Богдана Матіяш, Петро Яценко, Григорій Гусейнов, Юрій Завадський, Ігор Калинець, Галина Пагутяк, Тарас Возняк, Барбара Космовська та ін.). Цього року у рамках «Кабінетних вечорів» на додачу до «літературно-критичних обговорень Котика-Неборака» з'явився ще один новий проект: зустрічі із перекладачами «Третій Світ», які цього року погодився модерувати Юрій Прохасько. Координатором та модератором більшості зустрічей був, є і буде Юрій Кучерявий. Аудіозаписи всіх зустрічей можна знайти на сторінці літературного подкасту «Кабі.net», який робить Андрій Іздрик.  

«JazzClub.Lviv»

dzyga«JazzClub.Lviv» на другий рік свого існування перетворився у цілком самостійну організацію, здатну не тільки підтримувати єдність джазового середовища, але й  розвиватися, просувати молоде покоління львівських джазменів, влаштовувати едукативні акції та ініціювати нові проекти. Цього року джаз-клуб провів більше 50 концертів (зокрема за участю Frank Parker, Ryan Socash, Marina Mårtensson jazz band, West Brass, Юрія Яремчука, Аліка Фантаєва, Ігоря «Марцифала» Леська, Мартина Твердуна, Андрія Войтюка, Марка Токара, Алекса Максиміва , Романа Бардуна, Сергія Федорчука, Юрка Середіна, Ігоря Гнидина, Анастасії Литвинюк ). Тут відбулися майстер-класи співу польського співака та викладача Януша Шрома та гри на гітарі американця Мелвіна Тейлора. Цього року «ДжазКлуб.Львів» виступив співорганізатором престижної міжнародної літньої джазової школи «Cho-Jazz 2010»  та зорганізував участь у ній десятка молодих українських джазменів. Визнанням клубу стало й те, що його координатор Ігор Гнидин став єдиним барабанщиком світу, котрий цьогоріч отримав престижну музичну стипендію «Кеннеді-центру» та здобув перемогу на всеукраїнському змаганні барабанщиків "V-drums" і представлятиме нашу країну на європейському конкурсі у Будапешті.




Фотоклуб «Ч/Б. 5х5»

dzyga Фотоклуб «Ч/Б. 5х5» утвердився у Львові, що два тижні відкриваючи виставку світлин (за незмінною формулою:  5 фото на фасаді клубу і 5 - усередині), щосереди влаштовуючи зустрічі із фотографами, кінопокази, майстер-класи і час-від-часу займаючи експозиціями «Квартиру 35». На рахунку фотоклубу цього року - 17 виставок (Олександр Ляпін, Юрій Дячишин, Даня Філіпповський, Олександр Петросян, Іван та Костя Чернічкіни, Гриця Ерде,Ірина Клименко, Денис Сидорович, Сергій Максимішин та ін.). Найнезвичнішим проектом фотоклубу та його координатора Кості Смолянінова став  фестиваль Відкрита Арт Територія «Скандальний Цех», що був створений спільно із галереєю «Primus» та десятками вільних митців. Проста ідея - без цензурування виставити об'єкти мистецтва у індустріальних декораціях закритого заводу - знайшла стільки прихильників, що «Скандальний Цех» на кілька днів став мистецьким центром Львова. Найцікавіше, що проект визначально відмовився від чіткої організаційної структури, системи відбору, промо-кампанії та іншого бюрократизму.

«Етноклуб Набутків»

dzyga Новим і, мабуть, найжвавішим проектом став «Етноклуб Набутків», який після Великодня оселився у «Квартирі 35» та щовівторка влаштовує там радісний гармидер. Місія клубу - пропагування народної музики і творення сучасного етнозвуччя. Гасло «правдива музика та добрі манорії» зібрало більше сотні адептів. На кожному із 27 концертів, влаштованих клубом, не було де яблуку впасти. А виступали: львівські «Бурдон», «Татош Банда», «Люди Добрі», «Йорий Клоц», польські «CACI VORBA», литовські «Banda Dzeta», україно-британський «Dark Patrick», російський Оркестр Інтуїтивної Музики Яна Бедермана, київські «TOPORKESTRA», вінницькі «Пароми», ужгородські «308», буковинська Рахіля Руснак, гуцульська капела «Бай», а всіх інших просто не перелічити... У вересні Етноклуб організував польову лабораторію у Віпче - присілку Верховини - де можна було жити, набуватися, спілкуватися із автентичними гуцульськими музиками і бачити, як родиться музика з життя.





«Щедрий вечір з добрим джазом»

dzyga А якщо хотіти відобразити рік «дзиґівських» акцій послідовно, то він починався з того, чим зараз і закінчується - проектом «Щедрий вечір з добрим джазом». На початку року гурт «ShockolaD» та «Дзиґа» вирішили влаштувати концерт джазових колядок у Філармонії.  Концерт вийшов чудовий і закралась думка видати цілий альбом джазових обробок до Різдвяних Свят. Впродовж року з «Дзиґою» і з «Шоколадами» ставалось багато змін, але добра ідея не пропадає і на даний час вже маємо перший в Україні альбом джазових щедрівок «Щедрий вечір з добрим джазом» та готуємось до концерту-презентації.



«DrumТИатр»

dzyga Не менш заманливо розпочинався досі незавершений проект арткорпоратив «DrumТИатр», який творили поет-активіст Григорій Семенчук, письменник-мислитель Юрій Іздрик та фотограф-жежист if_ro. Планується, що серія зімпровізованих літературно-музично-психоделічних зустрічей «DrumТИатр» ляже в основу 32 номера часопису текстів і візій «ЧЕТВЕР». Окрім Львова, «DrumТИатр» побував в Києві, Острозі, Івано-Франківську, Рівному... Напрочуд сміливі і вдалі експерименти зі свідомістю у вигляді цих зустрічей викликали велику цікавість навіть поза літературними, музичними та естетськими колами.
 

 Серед розмаїття менших за масштабами акцій можна виділити благодійний концерт «Музика в теплих тонах» у лютому, презентацію дебютного альбому етно-рок фундації «ТаРУТА» у березні, презентацію «PHOENIX STRING QUARTET» у квітні, концерт канадської джазової вокалістки Сієни Дален у травні, концерт у Львівській Опері «ХХ ВІК  Богдан-Ігор Антонич - Грицько Чубай» у вересні, проект авторських транскрипцій шопенівського спадку  «Шопен: транскрипції нашого часу» у лютому, допомогу проекту молодих митців «Від Романа до Йордана», який триває ще й досі.        

«Флюгери Львова»

dzyga  «Флюгери Львова» цього року відбувались вже увосьме. Як і завжди, у самому центрі Львова у дворику Ратуші із 1 по 4 травня. Різноманітні відтінки джазу та етно презентували: «The Pol.E.Trio»,«Port Przemysl»,«Zbigniew Wrombel - Janusz Szrom Projekt», «Татош Банда», гуцульська капела «Бай», «Бурдон», «Люди добрі», «ČAČI VORBA», «The NewTrio»,«ShockolaD»,«Free Breath». Доповнював дійство проект «DrumТиАтр».

«Прокидання з Мертвим Півнем» цього року зібрало неймовірну ранкову чергу аж до фонтану і презентувало пісні з майбутнього альбому «Радіо Афродіта».

Завершував «Флюгери» ювілейний концерт патріархів львівського джазу «Dzyga Jazz Quartet» у Філармонії.




«Park.in»

dzyga Ленд-арт проект до 130-ліття Стрийського парку «Park.in» відбувся одразу після «Флюгерів». Із 8 по 10 травня парк окупували арт-об'єкти Павла Ковача (Ужгород), Сергія Якуніна (Львів), Ганни Сидоренко (Львів), Олега Сусленка (Львів), Руслана Тремби (Ужгород), Володимира Топія (Судова Вишня), Дмитра Шияна (Одеса), Олексія Коношенка (Львів) та ін. Куратором проекту був Мирослав Вайда.  

У ніч із 4 на 5 червня в Любліні   відбувся традиційний масштабний фестиваль «Ніч Культури», на якому, за куруванням «Дзиґи», відбулась презентація фотоклубу «5х5» та перформансу Володимира Топія  «Український намет». 


«Fort.Missia»

dzyga Із 2 по 4 липня на фантасмагоричних оборонних фортах часів першої світової війни у прикордонній україно-польській зоні поблизу Шегинь вдруге відбувся міжнародний фестиваль мистецтв «Fort.Missia». На другий рік проведення він став одним із наймасштабніших та найбільш насичених фестивалів в Україні. Три липневі дні безперервного  шаленого року, бадьорого етно, різнобарвного джазу, філософських інсталяцій, літературних читань, театральних дійств та атракцій...  Ідея фесту незмінна: спільна праця митців, поетів та музикантів на руїнах війни. Інсталяції на фортах творили митці з Польщі та майже всіх регіонів України (Бараннік, Щипюр, Кауфман, Топій, Барабаші, Бахтови, Петлюк, Вайда, «Тотем», Небесник, Хорошко...).

На великій сцені концертували «Тартак», «Мертвий Півень», «Ґорґішелі», «Рутенія», «Джек о'Лентерн», «Пропала Грамота», «Че-Че», «Let Me Introduce You To The End» зі США, «Miąższ», «Samba Sim», «Joke», «Pigs Like Pigeons», «Przedwietrze», «Black Snake» та «KOKA» з Польщі. Електронні експерименти представляли DJ Derrik, DJ Tonika, «Zapaska», Юрій Іздрик, DJ Soundcrash,  DJ Corban,  DJ Kind Of Zero...  dzyga

Джаз представляли «ForTTrio.Yaremchuk-Alex-Voytyk» (Нідерланди-Україна), «Tatyana Balakirska & Tet Project» (Росія), «Borisov-Nosova-Yaremchuk» (Росія-Україна), «ShockolaD» (Україна)...

Етнічну музику і різних тлумаченнях грали: «КораЛЛі», «Люди Добрі», Леся Герасимчук та гурт «Коралі», капела «Бай» та «Banda ARKAN».

Літературний проект «Kabi.net» проходив за участі Олега Лишеги, Світлани Поваляєвої, Леся Белея, Григорія Семенчука, Олександра Бойченка, Амірана Свімонішвілі, Віка Коврея та ін.

New drama festival«Драма.UA» представив вистави театрів «Калейдоскоп», «Ага-Т», Центру імені Вс. Мейєрхольда, театру Софії та Джоель Габріельсон(Швеція), а також драматургічні майстерні з Павлом Ар'є та читання п'єс.


 

«Сила мистецтва» («Siła Sztuki»)

dzyga Із 16 липня по 25 серпня у Львові тривав проект «Сила мистецтва» («Siła Sztuki»), що презентував найповніший огляд сучасного польського мистецтва останніх 50-ти років.  

Проект відбувався паралельно із представленням сучасного українського мистецтва «Український Зріз» у Любліні, про який вже велась мова.
 
«Сила мистецтва» складався із двох частин: експозиції колекції сучасного мистецтва, зібраної Люблінським товариством заохочення мистецтва, і Міжнародного польсько-українського симпозіуму "Сила мистецтва", який проходив в рамках «Тижня актуального мистецтва».
 
У Львівському Палаці Мистецтв було  представлені 140 праць 47-ми митців ( Влодзімєжа Боровського, Міколая Смочицького, Станіслава Ф'ялковскєго, Славоміра Марца, Збігнєва Варпеховського, Томаша Татарчика, Ярослава Козловського, Леона Тарасевіча, Єжи Береся, Кої Камої, Гжегожа Ковальського, Яна Свідзінського, Януша Балдиги, Зигмунта Пйотровського, Єви Зажицької, Юзефа Робаковського, Зофії Кулік, Кшиштофа Прушковського та ін..).

Координацією проекту з польської сторони займалися Рафал Козіньскі та Марія Артем'юк. З української - Володимир Кауфман, Юрій Гнатковський, Маркіян Іващишин.

Мериторична підготовка і організація симпозіуму з української сторони лягла на плечі Богдана Шумиловича, а з польської -  Збігнева Собчука та Вальдемара Татарчука.

«Тиждень актуального мистецтва»

dzyga Із 20 по 29 серпня Львів перетворився  на полігон для одного із найбільших в Україні проектів contemporary-art«Тижня актуального мистецтва». Цьогоріч «Тиждень» об'єднав близько сотні митців з різних кутків України, Польщі, Голландії, Великобританії, Ізраїлю, Швейцарії, Канади. «Темою тижня» було "на межі: Абстрактне versus Реальне". Структура «Тижня» залишилась сталою: «Живі класики», «Авторські проекти» - куратор ВЛОДКАУФМАН, «Дні Мистецтва Перформанс у Львові» - куратор Вальдек Таратчук, «МедіаДепо» - куратор Богдан Шумилович.

  «Живими класиками» цьогоріч були  Роман Жук, Василь Бажай та Тіберій Сільваші.

 «Авторські проекти» творили Андрій Сагайдаковський, Олена Турянська, Ярослав Першко, Олесь Дзиндра, Яцек Ягельський,  Антон Логов, Олекса Фурдіяк, Данііл Ґалкін, Сергій Петлюк, Олексій Хорошко, Тарас Каміний, Аліна Клейтман, Мирослав Вайда, Михайло Барабаш, Ольга Пильник, Беата Корн, центр «Тотем», галерея «Вiała"» та ін.

dzyga В рамках «Днів Мистецтва Перформанс у Львові», котрі «Дзиґа» організовує спільно із Польським Інститутом у Києві вдруге проходила «Школа перформансу», у якій навчали найавторитетніший польський перформенсист Януш Балдига, професорка Базельського університету Барбара Штурм та авторитетна ізраїльська перформенсистка Тамар Рабан. Зі Львова, Києва, Ужгорода, Харкова, Чернігова зібралось близько 50 учнів, які вчились у майстрів упродовж чотирьох днів та на завершення показували власні перформанси. 

У рамках «Днів» творили: Влодко Кауфман, Володимир Топій, Мирослав Вайда, Наталія Вишневська, Марта Котвіца, Тамар Рабан, Пшемислав Квєк, Іза Тарасевіч, Анна Плотніцка, Лукаш Трусевич, Єжи Онух, Барбара Штурм, Януш Балдиґа, Люблінський Театр Танцю, Асоціація Актуального Танцю TanzLaboratorium, Люблінський Театр Танцю, Театр «Академія Руху» та Група сучасного танцю Люблінського політехнічного інституту.

В рамках «Тижня»МедіаДепо презентувало відеопідбірку найпрестижніших світових фестивалів «нових медіа»: «Трансмедіале», «ARS Electronica», «WRO»,  «Decasia»... Лекції про історію українського медіаарту читала кандидат філософських наук Яніна Пруденко, а відома віджей Вікі Беннет із Британії представила іронічну нарізку кадрів з відомих фільмів.

Також у рамках «Тижня актуального мистецтва» та проекту «SILA SZTUKІ» проходив триденний симпозіум, присвячений питанням сучасного мистецтва. У ньому взяло участь близько 20 лекторів з Польщі і України: Юрій Онух, Пйотр Лісовскі, Моніка Шевчик, Пйотр Маєвскі, Войцех Козловскі, Віта Сусак, Зиновій Мазурик, Микола Скиба, Адам Мазур, Катажина Позняк. Модерували дискусії Мартін Лаховскі та Богдан Шумилович.


У рамках П'ятого міжнародного літературного фестивалю та «Форуму Видавців» у ніч із 18 на 19 вересня у приміщенні Львівської Філармонії відбулась «НІЧ ПОЕЗІЇ І МУЗИКИ НОН-СТОП 2010»,представивши кілька десятків поетів,  музику гуртів "Zapaska" і "Зелені Сестри" та візуальні інсталяції Мирослава Вайди. Третій рік поспіль з поетами не спав і цілу ніч був з ними на сцені «кабінетівський» модератор Юрій Кучерявий. Силу слова демонстрували: Олег Лишега, Олександр Ірванець, Наталка Білоцерківець, Галина Петросаняк, Богдана Матіяш, Богдан-Олег Горобчук, Людмила Таран, Мар'яна Савка, Галина Крук, Дмитро Лазуткін, Андрій Любка, Володимир Цибулько, Остап Сливинський, Петро Мідянка, Маріанна Кіяновська, Анатолій Кичинський, Світлана Поваляєва, Ігор Павлюк, Юрій Завадський, Григорій Семенчук (Україна) Данило Файзов, Андрій Родіонов, Лев Рубінштейн, Юрій Гуголєв (Росія), Андрєй Гріцман (США), Зофія Балдига, Лєшек Енгелькінг (Польща), Андрій Антоновський (Каталонія\Україна)...

 

«Трансгресії»

dzyga У листопаді завершився міжнародний енвайронмент-проект  «Трансгресії», куратором якого був Мирослав Вайда.  Проект розпочався у червні 2009 року і складався із кількох етапів, кожен з яких проводився в іншій місцевості: на фортифікаціях І світової в рамках фестивалю "Fort.missia", "Новий Ноїв Ковчег" на хуторі Сіда на Вишківському перевалі, в рамках Тижня актуального мистецтва та в галереї «Дзиґа». Серед митців «Трансгресій»: Максим та Олена Афанасьєви, Володимир Бахтов, Пйотр Висоцкі, Андрій Гуренко, Ярослав Кожяра, Домінік Яловінскі, Ярослав Присяжнюк, Ілона Сільваші, Юрій Бараннік та ін.  Проект презентувався у Львові, Івано-Франківську, Миколаєві, Запоріжжі, Одесі, Севастополі, Харкові та Сумах.
 

«Jazz Bez»

dzyga Як і кожен рік на початку зими «Дзиґа» влаштувала свято для поціновувачів джазу. Ювілейний Десятий  міжнародний фестиваль «Jazz Bez»  прокотився із 2 по 12 грудня, об'єднавши у джазову конфедерацію 14 міст України та Польщі: Львів, Перемишль, Тернопіль, Луцьк, Івано-Франківськ, Ужгород, Люблін, Харків, Севастополь, Рівне, Санок, Сенкова та рідне село Богдана-Ігоря Антонича - Новиці. На десятий фестиваль з'їхалось понад 150 музикантів із Польщі, Росії, Грузії, Вірменії, Португалії, Аргентини, Канади, Вірменії, Нідерландів, Швейцарії та України.

 Для нас грали: «Litvinyuk Acoustic Jazz», «New Trio», «The second Approach Trio», Войцех Кароляк, «Old Rzech Jazz Band», «Futurethno», «DagaDana», «BekBekson Trio», «Full Blast: Broetzman - Pliakas - Wertmueller», «Pervoe Solnce», «Music Hole», «Alex Maksymiv Project», «Yaremchuk & Lapin», «Joachim Mencel Trio», «Tetyana Balakyrska & Free Spoken Band», «LeLa project» та «Portrety: Roman Ross Quartet».

Цьогорічний «Jazz Bez» запам'ятається не лише як десятий, міжнародний, транскордонний, наймасштабніший, але як і найджазовіший та найвільніший. А сам факт, що джазовий фестиваль  може успішно тривати цілих десять років, а ще й поширюватись на інші міста для України є «майже чудом».




Не меншим чудом, в першу чергу для нас самих, є і саме існування мистецького об'єднання «Дзиґа», яке вже сімнадцять років творить і визначає культурне обличчя Львова та й не тільки.

«Дзиґа», як і завжди, крутиться, спонукуючи йти обертом голову, символізуючи круговерть життя та змушуючи разом з собою крутитися сотні людей.

Сподіваємось, наступного року оберти будуть ще більшими.

З повагою  та вірою в добро, «Дзиґа»

Щиро дякуємо всім партнерам та друзям, без яких нам мало що б вдалось зреалізувати в минулому році:  Алексу Максиміву, Андрію Войтюку, Андрію Вороновському, Андрію Жолобу, Андрію Лініку, Богдану Дзюньку,  Богдану Шумиловичу,  Борису Захарову,  Вальдемару Татарчуку,  Василю Бажаю,  Віктору Лавному,   Віктору Руденку,  Віті Сусак,  Володимиру Бойку,  Володимиру Горбацю,  Володимиру Сивохопу,  Володі Топію, Григорію Бурбезі,  Григорію Новіцкому,  Дані Виницькій, Івану Турецькому, Ігорю Гнидину,  Ігорю Зарембі, Ірині Магдиш, Ірині Подоляк,  Катерині Сліпченко, Кості Смолянінову,  Ксенії Курилишин,  Кшиштофу Савіцкому,  Лесику Левицькому,  Любчику Іщуку,  Марічці Артем’юк, Марті Більській,   Марку Токару,  Мартину Твердуну, Матеушу Сорі, Мирославу Вайді,  Михайлові Барабашу,  Михайлові Шевченку, Михайлу Барбарі,  Михайлу Федору Міхалу Шулю,  Насті Литвинюк,  Олегу Баковському,  Олегу Макару,  Олегу Макогону,  Олексі Фурдіяку,   Олексію Курилишину,  Олексію Хорошку,  Олесю Дзиндрі,  Остапу Костюку,  Остапу Малашняку,  Петру Рибці,  Пьотру Бусолу, Рафалу (Козі) Козінському,  Раяну Соакашу,  Роману Ганкевичу,  Роману Лозинському,  Роману Росю,      Сашкові Полякову,  Світлані Олешко,  Сергію Петлюку,  Сергію Федорчуку,  Соломії Чубай,  Юрію  Корчинському,  Юрію Гнатковському,  Юрію Мисаку, Юрію Онуху,  Юрію Яремчуку,  Янушу Балдизі,  Ярославу Рущишину, Яцеку Марцінчаку.

dzyga
ІНІЦІАТИВНІ ПРОЕКТИ